Skuteczna tresura psa - praktyczne wskazówki
Człowiek tresuje zwierzęta od zawsze. Już w czasach rewolucji rolniczej, kiedy udomawiał bydło dochodziło do wytwarzania odruchów warunkowych. Obecnie tresujemy zwierzęta do różnych celów – rozrywkowych w cyrkach, praktycznych (konie, psy) czy naukowych. Głównie są to zwierzęta domowe jak psy i koty.
Psy służbowe muszą przejść ciężkie szkolenia zanim zaczną pomagać Policji w wykrywaniu zaginionych ludzi czy rozpoznawaniu narkotyków. Tak samo dzieje się z psami opiekunami oraz psami używanymi w dogoterapii. Muszą one „nauczyć się” reagować na odpowiednie komendy i sygnały z otoczenia. Także myśliwi muszą szkolić swojego psa, aby ten służył odpowiednio w trakcie polowania.
Jednak tresura psa nie jest stosowana tylko przez profesjonalistów. Szkolenie psów jest w wielu przypadkach koniecznością także w warunkach domowych. Nie jest rzadkością przecież ujadający przez cały dzień pupil i skarżący się sąsiedzi. Nie są także odosobnione przypadki kiedy duży pies ucieka z ogrodu i wzbudza postrach wśród przechodniów czy kiedy ciągle kopie dziury w nowo zasadzonej trawie.
Jako że my także borykaliśmy się z tymi problemami, postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem, które zdobywaliśmy przez lata. To także dlatego powstał nasz sklep EasyPet.pl – znaleźliśmy odpowiednie urządzenia, które umożliwiają tresurę psa i kota w warunkach amatorskich. Teraz także Ty możesz skorzystać z wysokiej jakości systemów do tresury psów.
Zdajemy sobie sprawę, że wielu z naszych klientów po zakupie nie wie gdzie zacząć. Pojawiają się wątpliwości:
„Kupiłem/łam obrożę elektryczną do tresury. Od czego mam zacząć ?”
„Kupiłem/łam niewidzialne ogrodzenie dla psa. Jak mam go używać ?”
„Kupiłem/łam obrożę antyszczekową. Co dalej?”
Tresura psa to jednak nie fizyka kwantowa. Z pomocą kilku wskazówek każdy w warunkach amatorskich poradzi sobie ze swoim psocącym pupilem przy użyciu naszych markowych systemów do szkolenia psa.
Jeśli więc nie wiesz od czego zacząć tresurę, jak ma wyglądać szkolenie psa czy jak założyć psu obrożę, zapraszam do dalszej lektury.
Obroża elektryczna – tresura psa na odległość
Zacznij od odpowiedniego założenia obroży psu. Jest to kwestia podstawowa, która warunkuje poprawne działanie systemu. Jeśli obroża będzie zwisać swobodnie lub będzie założona za luźno, bodźce nie będą odbierane przez psa, a szkolenie psa nie powiedzie się i pożądany efekt nie zostanie osiągnięty. W każdej naszej instrukcji dokładnie opisujemy ten proces. Jednak jeśli nie masz jej pod ręką, możesz również skorzystać z naszego FAQ on-line, w którym opisujemy między innymi tę kwestię.
Pamiętaj, że w większości systemów typu obroża elektroniczna dla psa występuje impuls karcący z impulsem oraz ostrzeżenie (wibracja, dźwięk bądź oba – w zależności od modelu). W pierwszej kolejności po wypowiedzeniu komendy zastosuj ostrzeżenie. Dopiero po niedostosowaniu się psa podaj psu impuls. W trakcie tresury psów zawsze poprzedzaj impuls korekcyjny komendą słowną i bodźcem ostrzegawczym.
Postępuj powoli i stopniowo: Aby pies szybko zauważył związek pomiędzy swoim złym zachowaniem, a korygowaniem należy najpierw przyciągnąć jego uwagę wydaniem odpowiedniej komendy i sygnałami dźwiękowymi i wibracjami obroży reagując na jego złe zachowania.
Za każdym razem użycie obroży powinno następować w odpowiedniej kolejności: komenda głosowa np. Nie wolno, ostrzeżenie dźwiękowe lub wibracja i na końcu impuls.
Szczególnie w pierwszych dniach szkolenia, tresura psa powinna być prowadzona na zamkniętym terenie, tak aby w trakcie szkolenia móc wpływać na zachowania psa. Aby zwiększyć skuteczność treningu warto w pierwszym cyklu szkolenia prowadzić psa na odpowiednio długiej lince, tak aby tresowany pies mógł spokojnie zrozumieć zasadę działania i poszczególne funkcje obroży elektronicznej.
Zachęcaj psy głaskaniem i klepaniem. Po upomnieniu psa impulsem, kiedy pies nauczy się słuchać i będzie wracał, powinien zostać pochwalony. Wtedy szybciej zrozumie i jego pragnienie bycia posłusznym będzie stale wzrastać. Kiedy już w pełni zrozumie związek pomiędzy impulsem i swoim nieprawidłowym zachowaniem, możesz cieszyć się wspólnymi zabawami, ale nie zapominaj chwalić go za prawidłowe zachowania, żeby wzmocnić jego pojęcie „posłuszeństwa“.
Niewidzialne ogrodzenie – szkolenie psa w ogrodzie
Szkolenie psa za pomocą niewidzialnego ogrodzenia przebiega w trochę inny sposób. Poprawne przepracowanie krótkiego okresu wprowadzenia psa w działanie systemu pomoże zapanować nad nim przez długi czas.
Podanie psu bodźca korekcyjnego zachodzi bowiem w takich systemach automatycznie. Wytresowanego poprawnie psa nie musisz pilnować nocą w ogrodzie i w odpowiednich momentach wysyłać sygnału za pomocą pilota. Tutaj elektroniczna centralka zadba o to, żeby była prowadzona odpowiednia tresura psa i ochrona ogrodu podczas kiedy ty nie możesz zajmować się psem.
Zasada działania i podawania bodźca jest taka sama jak w innych typach elektronicznych obroży do tresury psów. Na początku rozpoznane musi być przez system zabronione zachowanie psa w postaci zbliżenia się do granicy, następnie uruchamiane jest ostrzeżenie z obroży (sygnał lub wibracja), tak aby pies mógł zareagować w oczekiwany przez nas sposób, a na końcu jeśli pies nie opuści chronionej strefy podawany jest korekcyjny impuls elektrostatyczny. Dzieje się to automatycznie, jeśli jego instynkt jest w danej sytuacji czasowo silniejszy od wyuczonego odruchu i pies pojawia się w zakazanej strefie.
Pamiętaj jednak o prawidłowym założeniu obroży, o którym pisaliśmy już wcześniej odnośnie tresury psa z obrożą elektryczną. Jest to warunek dla poprawnego działania systemu.
W czasie szkolenia bądź zmiany przebiegu stref ważnym elementem zestawu niewidzialnego ogrodzenia są flagi. Rozłóż je wzdłuż przewodu, aby pies mógł sobie wizualizować teren po którym może się poruszać. Pomoże mu to szybciej „zrozumieć” związek przyczynowo-skutkowy między danym miejscem przebywania, a karą i nieprzyjemnym uczuciem korekty w niektórych miejscach ogrodu.
Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego, w którym omawiana jest tresura psa z systemem typu niewidoczne ogrodzenie.
Polecamy również nasz poradnik instalacji pastucha dla psa w ogrodzie.
Obroża antyszczekowa – tresura psów i ograniczenie szczekania
Obroża antyszczekowa jest najbardziej zautomatyzowanym systemem treningowym. W większości przypadków jej działanie odbywa się bowiem pod nieobecność właściciela psa. Z tego powodu niezwykle ważne jest poprawne wprowadzenie psa i tresura psów rozpoczynających pracę z tego typu obrożą.
Kiedy nadzorowany pupil poprawnie już reaguje na sygnały z obroży, dalsze szkolenie psa i egzekwowanie wyuczonych zachowań może odbywać się kompletnie bez Twojego udziału. Twoje zaangażowanie ogranicza się wtedy do poprawnego założenia obroży na szyi pupila i okresowego sprawdzania obroży i skóry psa.
Kluczem do skutecznej tresury psa z obrożą przeciw uporczywemu szczekaniu jest nadzorowania go w pierwszych dniach tresury kiedy pies uczy się kojarzyć związki przyczynowo skutkowe i zasadę działania obroży.
W późniejszym czasie ważne jest, aby pies nie nosił obroży antyszczekowej dłużej niż 12 godzin dziennie. Szczekanie to jego sposób komunikacji i całościowe zakazanie „odzywania się” może doprowadzić do zaburzeń.